Podsumowanie prac konserwatorskich w roku 2016

Informacja

Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowskiej ROTUNDA

z prowadzonych prac konserwatorskich w roku 2016 w naszym kościele parafialnym w Krzeszowie.

 

 

W roku 2015 zostały zakończone prace konserwatorskie przy ołtarzach. Natomiast w roku 2016 głównym celem było odnowienie prospektu organowego. Prospekt został już odrestaurowany i czeka na odbiór konserwatorski.

Oprócz głównego celu jakim było odrestaurowanie prospektu organowego, w bieżącym roku zostały zrealizowane inne zadania konserwatorskie przy naszej zabytkowej świątyni:

– została odnowiona dawna zakrystia /przedsionek mały wraz z korytarzykiem, oraz wbudowana została w nim nowa szafa

– odnowiono także przedsionek duży wraz z pojemnikami na wodę święconą

– przed odnowieniem dawnej zakrystii i przedsionka dużego została w tych pomieszczeniach przebudowana instalacja elektryczna

– w bieżącym roku została także wykonana przez OSP Krzeszów konserwacja zewnętrzna oszalowania kościoła,

– przed konserwacją oszalowania zostały wymienione deski z szalunku kościoła uszkodzone przez dzięcioły.

 

 

Po 11 latach prace konserwatorskie przy  naszej zabytkowej świątyni dobiegają końca. Na rok 2017 planujemy jeszcze odnowić konfesjonały, feretrony, obrazy.

Posiadamy piękny zabytkowy kościół parafialny, jeden z najpiękniejszych barokowych drewnianych kościołów w województwie Podkarpackim, a także i w Polsce. Kościół nasz jest planowany do umieszczenia w spisie  Rejestru Zabytków Historii. Nasza świątynia jest zabezpieczona przed postępującym niszczeniem i odnowiona, przywrócono jej pierwotny wygląd.

Nie osiągnęlibyśmy tego gdyby nie działalność członków i sympatyków Stowarzyszenia, którzy nie szczędzili swego czasu i sił do pracy na rzecz naszego kościoła parafialnego.

Nasza świątynia nie osiągnęła by takiego blasku gdyby nie wy ofiarodawcy którzy nie skąpiliście środków na odnowę zabytkowego kościoła parafialnego.    

Wszystkim tym którzy w okresie tych 11 lat w jakikolwiek sposób przyczynili się do świetności naszej perełki architektury drewnianej – kościoła parafialnego pw. Narodzenia NMP w Krzeszowie Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowskiej  ROTUNDA serdecznie dziękuje.

Liczymy na dalszą Waszą ofiarność, tak abyśmy mogli w roku 2017 zakończyć prace konserwatorskie. Prosimy o dalsze wpłaty. Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia, podczas zbiórki przez członków Stowarzyszenia, jak też do puszki w kościele.

 

ZARZĄD  STOWARZYSZENIA

MIŁOŚNIKÓW  ZIEMI KRZESZOWSKIEJ ROTUNDA